محدود کردن ایران روسیه افزایش ایرانی

محدود کردن: ایران روسیه افزایش ایرانی فوتبال کره جنوبی جام جهانی کره جنوبی سردار آزمون

گت بلاگز اخبار پزشکی دارچین از افسردگی و اضطراب ناشی از سرب جلوگیری می‌کند

محققان کشورمان دریافتند که دارچین می‌تواند از افسردگی و اضطراب موش‌هایی که در معرض سرب بودند، جلوگیری کند.

دارچین از افسردگی و اضطراب ناشی از سرب جلوگیری می‌کند

دارچین از افسردگی و اضطراب ناشی از سرب جلوگیری می کند

عبارات مهم : اضطراب

محققان کشورمان دریافتند که دارچین می تواند از افسردگی و اضطراب موش هایی که در معرض سرب بودند، جلوگیری کند.

به گزارش ایسنا، سرب یکی از فلزات پر مصرف در صنایع متفاوت به خصوص تولید رنگ و لوازم آرایشی هست. سابقه استفاده از این ماده به ۶ هزار سال پیش می رسد و به عنوان یکی از مواد آلاینده های محیط زیست آشنا می شود. سرب به طور عمده از طریق لوله گوارشی و به مقدار کمتر از طریق سیستم تنفسی به بدن وارد می شود، این ماده از سد خونی-مغزی عبور می کند و بعد از ورود به سیستم عصبی مرکزی موجب آسیب نواحی متفاوت مغز به خصوص هیپوکامپ می شود. بررسی ها نشان داده که این ماده می تواند باعث بروز اختلالاتی نظیر افسردگی و اضطراب در حیوانات و انسان شود.

دارچین از افسردگی و اضطراب ناشی از سرب جلوگیری می‌کند

دارچین گیاهی درختی از خانواده برگ بو است که پودر پوست داخلی آن به عنوان ادویه مصرف می شود. دارچین غنی از ترکیبات فنلی و فلاونوئیدها هست. اثرات ضد دیابتی، آنتی اکسیدانی، ضد سرطانی، ضد باکتریایی، ضد التهابی، ضد دردی، محافظت کنندگی عصبی و کاهنده فشار خون دارچین به اثبات رسیده است.

معصومه اصل دِه و همکارانش در دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان، اثرات ضد اضطرابی و ضد افسردگی دارچین را در موش های صحرایی که در معرض سرب بودند، مورد بررسی قرار دادند.

محققان کشورمان دریافتند که دارچین می‌تواند از افسردگی و اضطراب موش‌هایی که در معرض سرب بودند، جلوگیری کند.

در این آزمایش ۳۲ سر موش صحرایی نر به ۴ گروه “کنترل”، “دارچین”، “سرب” و “سرب- دارچین” تقسیم شدند. گروه دوم و چهارم، ۳۰ روز متوالی ۲۰۰ میلی گرم بر کیلوگرم عصاره دارچین دریافت کردند. حیوانات گروه های ۳ و ۴ نیز در همین مدت، ۱۰۰ میلی گرم در کیلوگرم استات سرب دریافت کردند. در آخر دوره، جهت بررسی سطح اضطراب حیوانات آزمون «ماز بعلاوه مرتفع» و جهت بررسی افسردگی حیوانات آزمون «شنای اجباری» به کار رفت.

در آزمون «ماز بعلاوه مرتفع»؛ از یک ماز به شکل علامت جمع (+) استفاده می شود که روی پایه هایی قرار دارد. این ماز چهار راهرو یا بازو دارد که دو به دو برابر یکدیگرند. دوتا از این بازوها دارای دیواره هستند و انتهای آن ها نیز بسته هست، ولی دو بازوی دیگر از همه طرف باز هستند. موش ها درون محدوده مرکزی ماز قرار داده می شوند. در مدت ٥ دقیقه حیوان آزادانه در قسمت های متفاوت ماز حرکت می کند. دفعات ورود به بازوهای باز و بسته شمارش می شود. هر چه تعداد ورود به بازوهای باز و وقت ماندن در آن زیاد باشد، اضطراب موش کمتر است.

در آزمون «شنای اجباری» موش ها به طور جداگانه به مدت ۶ دقیقه در یک ظرف استوانه ای شکل حاوی آب با دمای ۲۵ درجه سانتیگراد قرار داده شدند. در این وقت حیوان شروع به شنا می کند و در وقت هایی نیز متوقف می شود. زیاد کردن مدت وقت بی حرکتی معادل افسردگی و کم کردن آن به عنوان اثر ضد افسردگی ثبت می شود.

دارچین از افسردگی و اضطراب ناشی از سرب جلوگیری می‌کند

بر اساس نتیجه های این آزمون ها، حیواناتی که سرب دریافت کرده بودند، اضطراب و افسردگی بیشتری داشتند و حیواناتی که به همراه سرب دارچین نیز دریافت کرده بودند، به طور قابل توجهی اضطراب و افسردگی کمتری نشان دادند.

نتایج این پژوهش که در نشریه دانشگاه علوم پزشکی کردستان به چاپ رسیده، نشان داد که عصاره دارچین می تواند از اضطراب و افسردگی ناشی از مواجهه طولانی مدت با سرب جلوگیری کند که این ممکن است به علت محتوای آنتی اکسیدانی و محافظت کننده گیاه دارچین باشد.

محققان کشورمان دریافتند که دارچین می‌تواند از افسردگی و اضطراب موش‌هایی که در معرض سرب بودند، جلوگیری کند.

اصل دِه و همکارانش پیشنهاد کردند مطالعات بیشتری نیز در این زمینه مورد نیاز است.

واژه های کلیدی: اضطراب | اضطراب | دریافت | جلوگیری | حیوانات | افسردگی | حیوانات | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs