محدود کردن ایران روسیه افزایش ایرانی

محدود کردن: ایران روسیه افزایش ایرانی فوتبال کره جنوبی جام جهانی کره جنوبی سردار آزمون

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری تصویر + دختر بروس لی اعتراف می‌کند

شانون لی می‌گوید: بسیاری از نوشته‌های فلسفی پدر از ذهن من پاک شده است است ولی با این وجود بسیاری از آموزه‌های او که به نوعی تعلیمات رزمی و مبارزاتی بود، بر تمام

تصویر + دختر بروس لی اعتراف می‌کند

دختر بروس لی اعتراف می کند + عکس

عبارات مهم : زندگی

شانون لی می گوید: بسیاری از نوشته های فلسفی پدر از ذهن من پاک شده است است ولی با این وجود بسیاری از آموزه های او که به نوعی تعلیمات رزمی و مبارزاتی بود، بر تمام ابعاد زندگی من تاثیر گذاشته هست.

به گزارش کلوب خبرنگاران،خوبی فلسفه این است که بر جان می نشیند و بر جسم اثر می گذارد. شاید زمانی که مردم کلمه فلسفه را می شنوند ، به یاد افلاطون و اطرافیانش می افتند که در مورد زندگی و چگونگی آن اظهار فضل کرده، ولی واقعا یک فیلسوف فعال نباید فقط در مورد چنین مسائلی صحبت کند، بلکه باید آنها را در عمل نیز نشان دهد. به همین جهت فکر می کنم پدر من از این لحاظ بر افلاطون برتری دارد.»

تصویر + دختر بروس لی اعتراف می‌کند

«شانون لی» در مورد پدرش می گوید: «او نمونه ای ناب از یک ابوالمشاغل هست. تنها بازمانده بورس لی بزرگ جهت آن که زنی پرکار و موفق لقب بگیرد، همه ابزارها را دارد: بازیگر و تهیه کننده سینما و تلویزیون، مستندساز، بازرگان، شاعر، دانش آموخته صدابرداری، استاد جیت کان دو، ووشو و تکواندو، مالک موزه بروس لی در سیاتل ایالات متحده آمریکا، مدیر بنیاد بروس لی، مسئول گروه رسانه ای راه بروس لی و مادر تنها نوه بروس لی. او در 48سالگی بیش از هر وقت دیگر سنگینی باری سترگ را بر دوش می کشد. قرن پر شتاب بیست ویکم در حال گذار است و او باید میراث دار محبوب ترین بازیگر فیلم های رزمی در تمام دوران باشد. 44 سال بعد از فوت بروس لی حاشیه های کاذب راجع به فوت او نیز فروکش کرده و او باید حافظ و راوی نامی باشد که هنوز بسیاری از بزرگان پشت سر او قرار دارند.»

گفت وگو با شانون لی، دختر بروس لی، به کمک یک واسطه و با مهربانی او مقدور شد. شانون اعتقاد است: «زندگی و میراث پدرش ارزش بازخوانی و دیده شدن به وسیله همه مردم دنیا را دارد؛ آیا که فلسفه او بسیار الهام بخش و دارای ارزش معنوی بسیار است.» شاید به همین خاطر است که در کنار صدها مصاحبه ای که احتمالا در این سال ها انجام داده، این بار ما را بار دیگر در برابر بروس لی می نشاند و خاطرات خاک خورده مان از او را اندکی کنار می زند.

شانون لی می‌گوید: بسیاری از نوشته‌های فلسفی پدر از ذهن من پاک شده است است ولی با این وجود بسیاری از آموزه‌های او که به نوعی تعلیمات رزمی و مبارزاتی بود، بر تمام

این گفت وگو را با هم می خوانیم:

هانتر تامپسون، روزنامه نگار مشهور آمریکایی، اظهار نظر معروفی دارد که «محمدعلی (کلی) با تمام ورزشکاران طول تاریخ یک تفاوت اساسی داشت. او همان قهرمان تسخیرناپذیری بود که همه ما دوست داشتیم در طول زندگی مان ببینیم.» به نظر شما چنین توصیفی را با توجه به انقلابی که پدر شما در هنرهای رزمی و صنعت فیلم سازی به پا کرد، می توان در مورد او نیز به کار برد؟

قطعا ولی دوست دارم من هم در مورد پدرم این جمله را بگویم: «درخشان ترین کاری که او انجام داد، بروس لی بودن بود؛ کاری که هیچکس قادر به انجام دادنش نبود.» او شبیه هیچکس نبود. بروس لی بسیار منحصر به فرد و تکامل یافته بود. از لحاظ جسمی، ذهنی و معنوی بسیار جلوتر از وقت خود بود و در نهایت نیز انقلابی در هنرها و فیلم های رزمی به وجود آورد که تاکنون در تسخیر اوست.

در واقع یک جور دست نیافتنی شده است است.

تصویر + دختر بروس لی اعتراف می‌کند

دقیقا. در همان وقت هم نمی توانستیم به او برسیم چون هیچکس نمی توانست شبیه او باشد. گاهی هنگامی که در مورد فیلم های او فکر می کنید، حتی نمی توانید نام کاراکتری را که او بازی کرده، به یاد بیاورید، چون آن فیلم ها فقط فیلم های بروس لی است.

مدافعان بروس لی او را پدر معنوی تمام هنرهای رزمی می دانند ولی در برابر خیلی ها هم این را ادعایی بیش نمی دانند. نظر شما چیست؟

به نظرم قطعا می توان چنین چیزی را ادعا کرد. در واقع نگرش او به شکستن عادت های زاید و تاکید بر مسخ نشدن در یک هنر و اعتقادش به سیال بودن یک رزمی کار، نگرشی است که او هر لحظه با آنها معرفی می شود. به عنوان نمونه «جیت کان دو» را ببینید. هر چند لزوما نمی توان آن را یک هنر رزمی ترکیبی دانست ولی در واقع نگرش و اعتقادات رزمی پدرم را به وضوح می توان در آن دید.

شانون لی می‌گوید: بسیاری از نوشته‌های فلسفی پدر از ذهن من پاک شده است است ولی با این وجود بسیاری از آموزه‌های او که به نوعی تعلیمات رزمی و مبارزاتی بود، بر تمام

44سال بعد از درگذشت بروس لی آیا هم چنان ردی از تاثیر او بر سینمای رزمی دنیا باقی مانده است؟

چرا که نه. بی تردید مانده. من تاثیر او را نه فقط در سینما بلکه در چیزهای زیاد دیگری نیز می بینم. به عنوان نمونه در موسیقی، پذیرش بازیگران آسیایی در غرب و حتی رقص. او به علاقه مندان ژانر رزمی کمک کرد تا فیلم هایی با صحنه های مبارزه واقعی بسازند. اگر چه فیلم های رزمی بسیاری در آسیا ساخته می شود ولی او کمک کرد تا فیلم ها کیفیتی خارق العاده تر پیدا کنند. شاید کمتر هنرمندی به اندازه او چنین تاثیر بزرگ و عمیقی در سینمای رزمی دنیا بر جای گذاشته باشد.

تصویر + دختر بروس لی اعتراف می‌کند

این طور که شما از بروس لی صحبت می کنید، این شائبه به وجود می آید که هیچکس در دنیا بهتر از بروس لی نبوده و نخواهد بود. واقعا در تمام سال های بعد از درگذشت او به هیچ شخصی که بتواند به شمایل هنری و ورزشی پدر شما نزدیک شود، برنخوردید؟

خب راستش این طوری ها هم نیست. قطعا چیزهایی در رزمی کاران متفاوت وجود دارد که مرا به یاد پدرم بیندازد. حسی که باعث شود بعد از تماشای توانمندی ها و مبارزاتشان مثل یک طرفدار راحت مشتاق دیدار دوباره ارزش شوم. با این حال باید اعتراف کنم در درجه اول با شما موافقم و فکر نمی کنم کسی وجود داشته باشد که با دیدنش بگویم: «اوه خدای من! او دقیقا شبیه پدر من است.» ولی در عین حال افراد زیادی وجود دارند که پدرم را به یاد من می آورند. به عنوان نمونه فکر می کنم مانی پاکیائو که یک بوکسور حرفه ای اهل مجموعه جزایر فیلیپین هست، به خاطر قدرت و استقامتی که در جیت کان دو دارد، از زوایای زیادی به پدرم شبیه هست. یا جورج سنت پیر که یک ورزشکار اهل کاناداست، از آن جهت که جدای از یادگیری و تکامل در رشته ورزشی اش، رویکردی فلسفی و فنی به حرفه و هنر خود دارد. یا جاناتان دوایت که یک ورزشکار هنرهای رزمی ترکیبی اهل آمریکا و قهرمان سنگین وزن یو.اف.سی هست. در واقع اگر نخواهم بگویم همانند پدرم هستند ولی به طور قطع سایه ای از بروس لی در آنها حضور دارد.

دیدگاه های فلسفی خاصی در فیلم ها، نوشته ها و آموزه های بروس لی به چشم می خورد. بالاخره او دانش آموخته فلسفه هم بود.

بسیاری از نوشته های فلسفی او از ذهن من پاک شده است است ولی با این وجود بسیاری از آموزه های او که به نوعی تعلیمات رزمی و مبارزاتی بود، بر تمام ابعاد زندگی من تاثیر گذاشته هست. خوبی فلسفه این است که بر جان می نشیند و بر جسم اثر می گذارد. شاید زمانی که مردم کلمه فلسفه را می شنوند، به یاد افلاطون و اطرافیانش می افتند که در مورد زندگی و چگونگی آن اظهار فضل کرده، ولی واقعا یک فیلسوف فعال نباید فقط در مورد چنین مسائلی صحبت کند، بلکه باید آنها را در عمل نیز نشان دهد. به همین جهت فکر می کنم پدر من از این لحاظ بر افلاطون برتری دارد.

جالب هست. کدام یک از نقل قول های او برایتان جالب یا به قول ما ایرانی ها آویزه گوشتان بوده؟

بسیاری از چیزهایی که پدرم گفته، در مراحل متفاوت زندگی و موقعیت های متفاوت جهت من الهام بخش بوده هست. به عنوان نمونه یکی از بااهمیت ترین گفته های او اهمیت «بیان صادقانه» هست. او اعتقاد بود: «باید به خودتان ایمان داشته باشید، خودتان باشید و در مسیر خودتان حرکت کنید.» یا نقل قول دیگری از او که می گوید: «موفقیت یعنی انجام یک کار با خلوص نیت و صادقانه. زمانی موفق می شوید که کارها را به عالی ترین شکلی که در توانتان هست، انجام دهید.» یا «تنها در کاری پافشاری کنید که می توانید بدون محدود کردن خود به عالی ترین شکل آن را انجام دهید.» بسیاری از اوقات ما به دنبال راهی بیرون از خودمان هستیم که در واقع در درون خودمان هست. پدر اعتقاد بود ما هر آن چه را که نیاز داریم، درون خود داریم، فقط باید آن را کشف کنیم.

شاید جهت خوانندگان جالب باشد اگر کمی برایمان از حقایق کمتر گفته شده است واکنش‌ها بروس لی در زندگی واقعی اش بگویید.

گفتنی های جالب در مورد او خیلی زیاد است ولی تلاش می کنم آنهایی را که الان در یادم هست، بگویم. در طول سال های بعد از او چیزهای جالبی در موردش فهمیده ام. مثل این که او «ریشه جو» خوراکی مورد علاقه اش بود، یا این که در حال تمرین و خواندن یک کتاب، مسابقه های بوکس را تماشا می کرد. واقعیت آن است آن چه شما از پشت دوربین از او می دیدید، بسیار شبیه زندگی واقعی اش بود. بروس لی در حقیقت بسیار احساساتی، مهربان و جالب بود و انرژی بی حد و اندازه ای داشت.

شیفته خندیدن و گذراندن وقت با دوستان و خانواده اش بود. عاشق این بود که جهت مردم نقش طنازانه بازی کند. بعضی ها می گویند او تنها یک بازیگر بود و نه یک رزمی کار استثنایی. در برابر بعضی دیگر معتقدند که او یک رزمی کار زبده بود. در این میان چند فیلم نیز ساخت ولی خیلی ها نمی دانند که او یک فیلسوف بزرگ، نویسنده، تهیه کننده، شاعر و نقاشی متبحر نیز بود.

بعد از آینده تراژیک پدر و برادرتان، همه نگاه ها به سمت شماست. کمی ترسناک به نظر می رسد! واقعا دختر بروس لی بودن چه مزایا و معایبی جهت شما داشته؟

چقدر بامزه گفتید! نمی دانم به خاطر چیست. به خاطر محیطی که در آن بزرگ شده است ام یا به خاطر ژنتیک یا حتی به خاطر شخصیت ذاتی خودم ولی با این که به زن بودنم می بالم ولی هیچ وقت به خودم فقط به عنوان یک زن نگاه نمی کنم. مطمئنا بسیاری از مردم دنیا از من به عنوان دختر بروس لی انتظارات و توقعاتی دارند ولی امروز که کمی سنم بالاتر رفته، فهمیده ام که من جهت درک انتظارات دیگران به وجود نیامده ام. این بدهید معنا نیست که هرگز کاری را جهت دیگران انجام نداده ام ولی لحظات گذرا هستند و نباید خود حقیقی ام را نیز نادیده بگیرم.

این یعنی خیلی اصراری به ادامه دادن راه پدرتان ندارید؟

نمی دانم چرا، ولی بعد از فوت پدر، من و برادرم هر دو میل به داشتیم که از هنرهای رزمی دور باشیم. هنگامی که از هنگ کنگ رفتیم و در کالیفرنیا مستقر شدیم، دوست داشتیم احساس کنیم فرزند های معمولی هستیم. با این که بسیار بازیگوش و فعال بودیم و انواع و اقسام ورزش ها و فعالیت ها را انجام می دادیم، ولی خیلی سمت هنرهای رزمی نمی رفتیم. براندون (برادرم) در سن 17 یا 18 سالگی بود که شروع به تمرینات و آموختن جیت کان دو و موی تای (بوکس تایلندی) از یکی از شاگردان پدر کرد و بعد وارد عالم سینما شد. ولی من تا 20 سالگی حتی به سمت هنرهای رزمی نیز نرفتم.

برای دختر بروس لی این دوری خیلی طولانی و انتقادبرانگیز نبود؟ بالاخره همه دوست داشتند دختر او را در کسوتی نزدیک به او ببینند.

نمی دانم ولی در نهایت مثل برادرم با جیت کان دو شروع کردم. به نظرم انجام این ورزش جهت من و برادرم شبیه چیزی بود که حس می کردیم واقعا نیاز داریم، انجامش بدهیم. در واقع این ورزش بخشی از میراث پدرم بود و راهی دیگر جهت آشنایی او. به همین علت مطالعه هنر او و درک چیزی که او بود، برایم بسیار پرشور و هیجان انگیز بود. این کار فرصتی به من داد تا با شاگردان و دوستانش صحبت کنم. بعدها کمی کیک بوکسینگ، ووشو و تکواندو نیز کار کردم. ولی متاسفانه چند سال است که دیگر ورزش نمی کنم و مشغول تربیت دختر و کارهایم هستم.

باز هم یک دوری دیگر؟

(خنده) بله ولی فکر می کنم باید دوباره ورزش را شروع کنم چون بسیار سرگرم کننده است.

عبارتی در کشور عزیزمان ایران است که هنگامی که شخصی در زمانی اندک و نامناسب به دنبال چیزی نه چندان مهم و بدون موضوعیت هست، به او می گویند: دنبال قاتل بروس لی می گردی؟

(خنده) واقعا؟ بسیار جالب و عجیب هست. ولی چرا؟

باور می کنید خودم هم نمی دانم! با این همه مثل بسیاری نقاط دیگر دنیا در کشور عزیزمان ایران هم بروس لی هواخواهان پرشماری دارد. بروس لی این جا هنوز نامی قابل احترام و فراموش نشدنی است.

این باعث افتخار من هست. از شما سپاسگزارم و واقعا از مردم کشور عزیزمان ایران و علاقه ارزش به بروس لی قدردانی می کنم.

واژه های کلیدی: زندگی | هنرهای رزمی | اخبار فرهنگی و هنری

تصویر + دختر بروس لی اعتراف می‌کند

تصویر + دختر بروس لی اعتراف می‌کند

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs